Fyzioterapie a rehabilitace

Fyzioterapie a rehabilitace zvířat

Velká část zdravotních problémů zvířat se velmi podobá těm lidským a léčí se pomocí podobných medikamentů a terapií. Přesto jsou masáže zvířat i v této době dost často opomíjené. Masáže mají ovšem také u zvířat velmi silný ozdravný účinek a profitují z nich zvířata všech věkových kategorií s různým zdravotním problémem. Mohou být pomocníkem při poúrazové rekonvalescenci, uvolnění bolesti, ale také při uvolnění stresu a napětí, které se může podepsat na pohybovém aparátu v závislosti na výkonu a zátěži psa.

Masážní terapie je manipulace měkkých tkání za účelem dosažení konkrétních cílů, jako je drenáž, relaxace nebo stimulace, stejně jako řešení problémů spojených se svalovou hmotou, kterými jsou například spoušťové a stresové body. Masáž zvyšuje cirkulaci tělních tekutin, čímž zlepšuje prokrvení organismu. Vyšší okysličení pak zpětně podporuje metabolické procesy, což vede k vyšší výkonosti a ke zkrácení doby potřebné pro zotavení, obzvlášť u starších zvířat v rekonvalescenci. Masáž pomáhá redukovat vznik srůstů vazivových tkání vzniklých záněty způsobenými traumatem nebo jizvou. Srůsty způsobují ztuhlost a bolest při pohybu. Masáž velmi významně přispívá také k uvolnění nervového systému od stresu tím, že podporuje samoregulační psychofyziologické faktory propojující tělo s myslí.

Ve své praxi kombinuji masáže, strečink, elektropunkturu, Bowenovu masážní techniku a další cvičení s rehabilitačními pomůcky v závislosti na zdravotním stavu zvířete a jeho potřebách. 


Bowenova masážní technika

Bodová myofasciální technika více známá jako Bowenova masáž je velmi šetrná, neinvazivní a nediagnostická metoda, se kterou jsem se seznámila na kurzech vedených Miroslavem Franclem a Jiřím Beranem. Mirek byl člověk, kterého si budu vždy vážit za jeho porozumění zvířecí duši. Ale zpět k technice, kterou učil. Jde o práci Australana Tomase A. Bowena, která vnímá tělo jako celek bez zaměření na problematické partie. Jedná se o jemnou a šetrnou manipulaci s měkkou tkání. Jednotlivé pohyby přes určené a přesně definované body těla se skládají do osvědčených schémat. Krátké pauzy mezi pohyby poskytují tělu čas ke zpracování informace. Tato technika„pracuje“ v těle ještě minimálně 4-5 dní a během této doby je doporučeno vyvarovat se dalším masážím a manipulacím s pohybovým aparátem.

Mechanismus účinku je vysvětlován několika teoriemi od medicínského až po vysvětlení vycházející z orientální medicíny. Specifické body, přes které se pohyby provádějí, jsou často křižovatkou krevních a lymfatických cév s nervovými vlákny a meridiány. Jemný tlak a šetrná manipulace pomáhají stimulovat krevní a lymfatickou cirkulaci, dochází k mírnému dráždění nervových zakončení a ke stimulaci energetických drah. Zlepšuje se místní prokrvení a lymfatická drenáž, dochází k nastolení homeostázy, uvolňují se energetické bloky a tím může být obnoven přirozený tok energie Qi (Ki). Sval reaguje na tyto impulzy relaxací (uvolněním) a velmi často dochází k přerušení spirály bolesti.

Upravením (vyladěním) vnitřního prostředí může tělo uplatnit své vlastní hojivé procesy. Tato metoda tedy není postavena na tom, jak léčit tělo, ale ukázat mu, jak se léčit samo. Velice dobré výsledky s  touto metodou jsou zaznamenány jak u lidí, tak i u zvířat a to především u koní a psů. U nich mám s touto technikou sama dobré zkušenosti a uvolnění našich miláčků pak mluví samo za sebe.